Junction box T100, with Wieland socket 1w3p+2s3p
Type T 100 WB 1W3 2S3
|Item no. 2007817
|EAN 4012195615866



Item no. / Type
Clear internal dimensions
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box with Wieland sockets, 1w3p + 1s3p, for the connection of cables indoors and in protected outdoor areas. Rectangular design with knock-out entries to the sides and knock-out entries in the bottom. Suitable for wall and ceiling mounting and on mounting panels. With the option of fastening inside and to mount via the corner domes. Cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C.
Clear internal dimensions: 136x102x57 mm
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C.
Clear internal dimensions: 136x102x57 mm
Technical data
Dimensions
| Length | 150 mm |
|---|---|
| Width | 116 mm |
| Height | 67 mm |
| Clear internal dimensions | 136x102x57 mm |
Technical data
| Type of entry | Strain relief entries for direct penetrations for cable diameters of 7−21 mm |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| No. of entries | 4 |
| Entry from rear | yes |
| Transparent lid | no |
| Protection rating | IP20 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Expandable | yes |
| with lid | yes |
| Sealable | yes |
| For Ex zone | Without |
| Measured insulation voltage Vi | 500 V |
| Maintain electrical functions | Without |
| Explosion-tested version | no |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| With screening | no |
| Weatherproof | no |
| For Ex zone gas | Without |
| For Ex zone dust | Without |
| Nominal cross-section, min. | 2,5 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Miscellaneous |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Flame-resistant | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Dimension | 150x116x67 |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
0,6146 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6146 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
No. of entries
Protection rating
Colour
Item no.
T 100 WB 1W3 1S3
136x102x57
4
IP20
Light grey; RAL 7035
2007815
T 100 WB 1W3 2S3
136x102x57
4
IP20
Light grey; RAL 7035
2007817
T 100 WB 2W3 2S3
136x102x57
4
IP20
Light grey; RAL 7035
2007819
T 100 WB 2s4
136x102x57
4
IP20
Light grey; RAL 7035
2007848
T 100 WB 1W3 1S3
Item no.
2007815
Clear internal dimensions
136x102x57
No. of entries
4
Protection rating
IP20
Colour
Light grey; RAL 7035
T 100 WB 1W3 2S3
Item no.
2007817
Clear internal dimensions
136x102x57
No. of entries
4
Protection rating
IP20
Colour
Light grey; RAL 7035
T 100 WB 2W3 2S3
Item no.
2007819
Clear internal dimensions
136x102x57
No. of entries
4
Protection rating
IP20
Colour
Light grey; RAL 7035
T 100 WB 2s4
Item no.
2007848
Clear internal dimensions
136x102x57
No. of entries
4
Protection rating
IP20
Colour
Light grey; RAL 7035

