Large washer F
Type DIN440 11 F
|Item no. 6408729
|EAN 4012196480074



Item no. / Type
Dimension d
Vida dişi
Dimension d max.
Dimension d min.
Dimension h
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Washer of particularly large outer diameter.
Technical data
Technical data
| Material thickness | 3 mm |
|---|---|
| Diameter | 34 mm |
| Vida dişi | M10 |
| Hardened | no |
| Inner diameter | 11 mm |
| External diameter | 34 mm |
| Hole diameter | 11 mm |
| Faceted | no |
| Boyut | M10 |
| Surface | Hot galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Hole shape | Round |
Dimensions
| Dimension d | 11 mm |
|---|---|
| Dimension d max. | 34 mm |
| Dimension d min. | 34 mm |
| Dimension h | 3 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0472 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension d
Vida dişi
Dimension d max.
Dimension d min.
Dimension h
Item no.
DIN440 7 F
6,6
M6
22
22
2
6408702
DIN440 9 F
9
M8
28
28
3
6408710
DIN440 11 F
11
M10
34
34
3
6408729
DIN440 14 F
13,5
M12
44
44
4
6408737
Dimension d
Vida dişi
Dimension d max.
Dimension d min.
Dimension h
DIN440 7 F
Item no.
6408702
Dimension d
6,6
Vida dişi
M6
Dimension d max.
22
Dimension d min.
22
Dimension h
2
DIN440 9 F
Item no.
6408710
Dimension d
9
Vida dişi
M8
Dimension d max.
28
Dimension d min.
28
Dimension h
3
DIN440 11 F
Item no.
6408729
Dimension d
11
Vida dişi
M10
Dimension d max.
34
Dimension d min.
34
Dimension h
3
DIN440 14 F
Item no.
6408737
Dimension d
13,5
Vida dişi
M12
Dimension d max.
44
Dimension d min.
44
Dimension h
4



