Magic DD fitting connector
Type FVM 810 DD
|Item no. 6065810
|EAN 4012196054282



Item no. / Type
Width
Height
Dimension B
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Magic straight connector for direct and screwless joining of Magic fittings with a side height of 85 mm.
The straight connector is equipped with four brackets and can also be used for the direct connection with a cut cable tray with only two brackets mounted to one side. To join a cut cable tray with a fitting, an additional Magic straight connector set is needed.
The straight connector is equipped with four brackets and can also be used for the direct connection with a cut cable tray with only two brackets mounted to one side. To join a cut cable tray with a fitting, an additional Magic straight connector set is needed.
The fitting connector is compatible with cable tray types MKSM, MKSMU, SKSM and SKSMU.
Technical data
Dimensions
| Length | 135 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 85 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 85 mm |
| Version for | Straight connector |
| Connection type | Screwless connector |
| Boyut | 85x100 |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Dimension B
Item no.
FVM 810 DD
100
85
100
6065810
FVM 830 DD
300
85
300
6065816
FVM 840 DD
400
85
400
6065818
FVM 850 DD
500
85
500
6065820
FVM 860 DD
600
85
600
6065822
FVM 115 DD
150
110
150
6065912
Width
Height
Dimension B
FVM 810 DD
Item no.
6065810
Width
100
Height
85
Dimension B
100
FVM 830 DD
Item no.
6065816
Width
300
Height
85
Dimension B
300
FVM 840 DD
Item no.
6065818
Width
400
Height
85
Dimension B
400
FVM 850 DD
Item no.
6065820
Width
500
Height
85
Dimension B
500
FVM 860 DD
Item no.
6065822
Width
600
Height
85
Dimension B
600
FVM 115 DD
Item no.
6065912
Width
150
Height
110
Dimension B
150


