Magic straight connector DD
Type FVM 120 DD
|Item no. 6065914
|EAN 4012196054879



Item no. / Type
Width
Height
Dimension B
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Magic straight connector for direct and screwless joining of Magic fittings with a side height of 110 mm.
The straight connector is equipped with four brackets and can also be used for the direct connection with a cut cable tray with only two brackets mounted to one side. To join a cut cable tray with a fitting, an additional Magic straight connector set is needed.
The straight connector is equipped with four brackets and can also be used for the direct connection with a cut cable tray with only two brackets mounted to one side. To join a cut cable tray with a fitting, an additional Magic straight connector set is needed.
The fitting connector is compatible with cable tray types MKSM, MKSMU, SKSM and SKSMU.
Technical data
Dimensions
| Length | 135 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 110 mm |
| Version for | Straight connector |
| Connection type | Screwless connector |
| Boyut | 110x200 |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Dimension B
Item no.
FVM 120 DD
200
110
200
6065914
FVM 130 DD
300
110
300
6065916
FVM 150 DD
500
110
500
6065920
FVM 160 DD
600
110
600
6065922
Width
Dimension B
FVM 120 DD
Item no.
6065914
Width
200
Height
110
Dimension B
200
FVM 130 DD
Item no.
6065916
Width
300
Height
110
Dimension B
300
FVM 150 DD
Item no.
6065920
Width
500
Height
110
Dimension B
500
FVM 160 DD
Item no.
6065922
Width
600
Height
110
Dimension B
600


