Magic straight connector DD
Type FVM 640 DD
|Item no. 6065718
|EAN 4012196053872



Item no. / Type
Width
Height
Dimension B
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Magic straight connector for direct and screwless joining of Magic fittings with a side height of 60 mm.
The straight connector is equipped with four brackets and can also be used for the direct connection with a cut cable tray with only two brackets mounted to one side. To join a cut cable tray with a fitting, an additional Magic straight connector set is needed.
The straight connector is equipped with four brackets and can also be used for the direct connection with a cut cable tray with only two brackets mounted to one side. To join a cut cable tray with a fitting, an additional Magic straight connector set is needed.
The fitting connector is compatible with cable tray types MKSM, MKSMU, SKSM and SKSMU.
Technical data
Dimensions
| Length | 135 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 60 mm |
| Version for | Straight connector |
| Connection type | Screwless connector |
| Boyut | 60x400 |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Dimension B
Item no.
FVM 640 DD
400
60
400
6065718
FVM 650 DD
500
60
500
6065720
Width
Dimension B
FVM 640 DD
Item no.
6065718
Width
400
Height
60
Dimension B
400
FVM 650 DD
Item no.
6065720
Width
500
Height
60
Dimension B
500


