Mesh cable tray GR-Magic® 55 FT
Type GRM 55 50 FT
|Item no. 6001415
|EAN 4012195430940




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray with shaped connector of side height 55 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
You can find detailed information regarding the UL classification in the respective certification.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
You can find detailed information regarding the UL classification in the respective certification.
No additional connection components are required for the mesh cable tray, it is simply interlocked. The grid width is 50 x 100 mm (exception: GRM 55/50 = 20 x 100 mm).
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 55 mm |
| Dimension B | 52 mm |
| Dimension H | 58 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 16 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 1600 mm² |
| Integrated partition | Without |
| Screwless connector | yes |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 3,9 mm |
| Boyut | 55x50x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Fire protection | Maintenance of electrical function of cable-specific support structure |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 0,35 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,2 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,1 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,1 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,4752 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (10)
Declarations (4)
Certificates (6)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
GRM 55 50 FT
3000
50
55
evet
16
3,9
6001415
GRM 55 100 FT
3000
100
55
evet
40
3,9
6001416
GRM 55 150 FT
3000
150
55
evet
63
3,9
6001418
GRM 55 200 FT
3000
200
55
evet
87
3,9
6001420
GRM 55 200 4.8FT
3000
200
55
evet
87
4,8
6001421
GRM 55 300 FT
3000
300
55
evet
129
4,8
6001424
GRM 55 400 FT
3000
400
55
evet
175
4,8
6001428
GRM 55 500 FT
3000
500
55
hayır
220
4,8
6001432
GRM 55 600 FT
3000
600
55
hayır
265
4,8
6001436
Width
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
GRM 55 50 FT
Item no.
6001415
Length
3000
Width
50
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
16
Tel çapı
3,9
GRM 55 100 FT
Item no.
6001416
Length
3000
Width
100
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
40
Tel çapı
3,9
GRM 55 150 FT
Item no.
6001418
Length
3000
Width
150
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
63
Tel çapı
3,9
GRM 55 200 FT
Item no.
6001420
Length
3000
Width
200
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
87
Tel çapı
3,9
GRM 55 200 4.8FT
Item no.
6001421
Length
3000
Width
200
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
87
Tel çapı
4,8
GRM 55 300 FT
Item no.
6001424
Length
3000
Width
300
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
129
Tel çapı
4,8
GRM 55 400 FT
Item no.
6001428
Length
3000
Width
400
Height
55
Maintain electrical functions
evet
Usable cross-section
175
Tel çapı
4,8
GRM 55 500 FT
Item no.
6001432
Length
3000
Width
500
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
220
Tel çapı
4,8
GRM 55 600 FT
Item no.
6001436
Length
3000
Width
600
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
265
Tel çapı
4,8




