MMS-plus F 7.5x80 countersunk head tie
Type MMS+ F 7.5x80
|Item no. 3498160
|EAN 4012196842681



Item no. / Type
3498160 / MMS+ F 7.5x80
Length
80 mm
Ölçü
7,5x80
Screw system
Torx
Delik çapı min.
6 mm
Dübel uzunluğu
80 mm
Head diameter
15,5 mm
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. With countersunk head for universal fastenings. Torx drive T40.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Technical data
Dimensions
| Length | 80 mm |
|---|---|
| Dimension L | 80 mm |
Technical data
| Anchor/nail/bolt version | Spiral anchor |
|---|---|
| Ölçü | 7,5x80 |
| Thread diameter ST | 7,5 |
| Head shape | Countersunk head |
| Screw system | Torx |
| Delik çapı min. | 6 mm |
| Dübel uzunluğu | 80 mm |
| Head diameter | 15,5 mm |
| Boyut | 7,5x80 |
| Surface | galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Ölçü
Screw system
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Head diameter
Item no.
MMS+ F 7.5x80
80
7,5x80
Torx
6
80
15,5
3498160
MMS+ F 7.5x80
Item no.
3498160
Length
80
Ölçü
7,5x80
Screw system
Torx
Delik çapı min.
6
Dübel uzunluğu
80
Head diameter
15,5

