MMS-plus P 7.5x80 round head bolt tie, with pan head
Type MMS+ P 7.5x80
|Item no. 3498272
|EAN 4012196559640



Item no. / Type
3498272 / MMS+ P 7.5x80
Length
80 mm
Ölçü
7,5 x 80
Screw system
Torx
Delik çapı min.
6 mm
Dübel uzunluğu
80 mm
Head diameter
14,5 mm
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. With round head for universal fastenings. Torx drive T30.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Technical data
Dimensions
| Length | 80 mm |
|---|---|
| Dimension L | 80 mm |
Technical data
| Hardened | evet |
|---|---|
| Ölçü | 7,5 x 80 |
| Clamping strength | 25 mm |
| Thread diameter ST | 7,5 |
| Head shape | Miscellaneous |
| Screw system | Torx |
| Delik çapı min. | 6 mm |
| Delik derinliği | 85 mm |
| Dübel uzunluğu | 80 mm |
| Head diameter | 14,5 mm |
| Boyut | 7,5x80mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| Fire resistance class EN 13501-1 | R30, R60, R90, R120 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Ölçü
Screw system
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Head diameter
Item no.
MMS+ P 7.5x80
80
7,5 x 80
Torx
6
80
14,5
3498272
MMS+ P 7.5x80
Item no.
3498272
Length
80
Ölçü
7,5 x 80
Screw system
Torx
Delik çapı min.
6
Dübel uzunluğu
80
Head diameter
14,5




