MMS-plus SS 12x100 hexagonal tie, with pressed washer
Type MMS+ SS 12x100
|Item no. 3498170
|EAN 4012196842575



Item no. / Type
Length
Ölçü
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Head diameter
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. With hex head drive and pressed washer to accept large loads. Suitable for fastening suspended loads from suspended supports and wall brackets in wet rooms and in outdoor areas.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Dimension L | 100 mm |
Technical data
| Vida dişi | 12 |
|---|---|
| Hardened | evet |
| Anchor/nail/bolt version | Spiral anchor |
| Ölçü | 12x100 |
| Clamping strength | 25 mm |
| WAF | 15 |
| Thread diameter ST | 12 |
| Head shape | Hexagonal |
| Screw system | Hexagonal |
| Delik çapı min. | 10 mm |
| Delik derinliği | 85 mm |
| Dübel uzunluğu | 100 mm |
| Head diameter | 22 mm |
| Boyut | 12x100 |
| Surface | galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| ETA earthquake rating | C1 |
| Fire resistance class EN 13501-1 | R30, R60, R90, R120 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Ölçü
WAF
Screw system
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Head diameter
Item no.
MMS+ SS 12x100
100
12x100
15
Hexagonal
10
100
22
3498170
MMS+ SS 12x120
120
12x120
15
Hexagonal
10
120
22
3498172
Length
Ölçü
Dübel uzunluğu
MMS+ SS 12x100
Item no.
3498170
Length
100
Ölçü
12x100
WAF
15
Screw system
Hexagonal
Delik çapı min.
10
Dübel uzunluğu
100
Head diameter
22
MMS+ SS 12x120
Item no.
3498172
Length
120
Ölçü
12x120
WAF
15
Screw system
Hexagonal
Delik çapı min.
10
Dübel uzunluğu
120
Head diameter
22
