MMS-plus ST 6x55 push-in tie, with connection thread
Type MMS+ ST 6x55
|Item no. 3498264
|EAN 4012196559671



Item no. / Type
3498264 / MMS+ ST 6x55
Ölçü
6x55
WAF
10
Delik çapı min.
5 mm
Dübel uzunluğu
60 mm
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. M6 connection thread for fastening clips with threaded foot.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Technical data
Dimensions
| Length | 55 mm |
|---|---|
| Dimension L | 55 mm |
Technical data
| Vida dişi | M6 |
|---|---|
| Hardened | evet |
| Ölçü | 6x55 |
| Clamping strength | 5 mm |
| WAF | 10 |
| Thread diameter ST | 6 |
| Head shape | Miscellaneous |
| Screw system | Hexagonal |
| Delik çapı min. | 5 mm |
| Delik derinliği | 40 mm |
| Dübel uzunluğu | 60 mm |
| Boyut | 6x55mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| Fire resistance class EN 13501-1 | R30, R60, R90, R120 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ölçü
WAF
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Item no.
MMS+ ST 6x55
6x55
10
5
60
3498264
MMS+ ST 6x55
Item no.
3498264
Ölçü
6x55
WAF
10
Delik çapı min.
5
Dübel uzunluğu
60


