MS4022 mounting rail, heavy duty, slot 18 mm, FT, perforated
Type MS4022P6000FT
|Item no. 1121898
|EAN 4012195049937




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 22,5 mm |
| Dimension L | 6000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Slot width | 18 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Static value A | 1,74 cm² |
| Static value ly | 1,18 cm⁴ |
| Static value lz | 4,45 cm⁴ |
| Static value Wy | 1,05 cm³ |
| Static value Wz | 2,23 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 6000x40x22,5 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
3,3077 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,3077 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4022P6000FT
6000
40
22,5
2
Hot-dip galvanised
1121898
MS4022P2000FT
2000
40
22,5
2
Hot-dip galvanised
1121979
Length
MS4022P6000FT
Item no.
1121898
Length
6000
Width
40
Height
22,5
Material thickness
2
Surface
Hot-dip galvanised
MS4022P2000FT
Item no.
1121979
Length
2000
Width
40
Height
22,5
Material thickness
2
Surface
Hot-dip galvanised






