MS4121 mounting rail, slot 22 mm, A4, perforated
Type MS4121P6000A4
|Item no. 1122932
|EAN 4012195697619




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 21 mm |
| Dimension L | 6000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Static value A | 1,65 cm² |
| Static value ly | 0,95 cm⁴ |
| Static value lz | 4,51 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,89 cm³ |
| Static value Wz | 2,2 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | yes |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 6000x41x21 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
Environmental Data
7,2882 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 7,2882 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4121P2000A4
2000
41
21
2
Bright, treated
1122476
MS4121P3000A4
3000
41
21
2
Bright, treated
1122931
MS4121P6000A4
6000
41
21
2
Bright, treated
1122932
Length
MS4121P2000A4
Item no.
1122476
Length
2000
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Bright, treated
MS4121P3000A4
Item no.
1122931
Length
3000
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Bright, treated
MS4121P6000A4
Item no.
1122932
Length
6000
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Bright, treated





