MS4141 mounting rail, slot 22 mm, A4, perforated
Type MS4141P3000A4
|Item no. 1123049
|EAN 4012195907213




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 3000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 2,5 mm |
| Static value A | 2,97 cm² |
| Static value ly | 6,05 cm⁴ |
| Static value lz | 9,01 cm⁴ |
| Static value Wy | 2,91 cm³ |
| Static value Wz | 4,4 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| Breakable | no |
| With toothing | yes |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 3000x41x41 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
Environmental Data
12,5263 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 12,5263 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4141P3000A4
3000
41
41
2,5
Bright, treated
1123049
MS4141P6000A4
6000
41
41
2,5
Bright, treated
1123051
Length
MS4141P3000A4
Item no.
1123049
Length
3000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Bright, treated
MS4141P6000A4
Item no.
1123051
Length
6000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Bright, treated





