MS5030 mounting rail, slot 22 mm, FT, perforated
Type MS5030RP0220FT
|Item no. 6349404
|EAN 4012196191710



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 220 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 30 mm |
| Dimension L | 220 mm |
Technical data
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
|---|---|
| Material thickness | 3 mm |
| Statik değer A | 3,39 cm² |
| Statik değer Iy | 3,99 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 13,11 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 3,95 cm³ |
| Statik değer Wz | 6,38 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Delik türü | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 70 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Version for | Single profile |
| Boyut | 220x50x30 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,5292 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS5030RP0220FT
220
50
30
3
Hot-dip galvanised
6349404
MS5030RP0260FT
260
50
30
3
Hot-dip galvanised
6349412
MS5030RP0300FT
300
50
30
3
Hot-dip galvanised
6349439
MS5030RP0340FT
340
50
30
3
Hot-dip galvanised
6349447
MS5030RP0380FT
380
50
30
3
Hot-dip galvanised
6349463
Length
MS5030RP0220FT
Item no.
6349404
Length
220
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030RP0260FT
Item no.
6349412
Length
260
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030RP0300FT
Item no.
6349439
Length
300
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030RP0340FT
Item no.
6349447
Length
340
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030RP0380FT
Item no.
6349463
Length
380
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised




