MS5030 mounting rail, slot 22 mm, FT, perforated
Type MS5030P0500FT
|Item no. 1121405
|EAN 4012195886334




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 30 mm |
| Dimension L | 500 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 3 mm |
| Static value A | 3,39 cm² |
| Static value ly | 3,99 cm⁴ |
| Static value lz | 13,11 cm⁴ |
| Static value Wy | 3,95 cm³ |
| Static value Wz | 6,38 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 500x50x30 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
3,1218 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,1218 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS5030P0300FT
300
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121243
MS5030P0400FT
400
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121278
MS5030P0600FT
600
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121294
MS5030P0800FT
800
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121308
MS5030P0700FT
700
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121332
MS5030P0900FT
900
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121336
MS5030P1500FT
1500
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121363
MS5030P0200FT
200
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121391
MS5030P0500FT
500
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121405
Length
MS5030P0300FT
Item no.
1121243
Length
300
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0400FT
Item no.
1121278
Length
400
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0600FT
Item no.
1121294
Length
600
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0800FT
Item no.
1121308
Length
800
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0700FT
Item no.
1121332
Length
700
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0900FT
Item no.
1121336
Length
900
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P1500FT
Item no.
1121363
Length
1500
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0200FT
Item no.
1121391
Length
200
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030P0500FT
Item no.
1121405
Length
500
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised





