MS5030 mounting rail, slot 22 mm, FT, unperforated
Type MS5030UP2000FT
|Item no. 1121524
|EAN 4012196471065




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 20 m
20m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 30 mm |
| Dimension L | 2000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | hayır |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 3 mm |
| Statik değer A | 1,74 cm² |
| Statik değer Iy | 1,19 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 4,46 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 1,05 cm³ |
| Statik değer Wz | 2,23 cm³ |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Yok |
| With perforation | hayır |
| Breakable | hayır |
| With toothing | hayır |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 2000x50x30 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,1135 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS5030UP2000FT
2000
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121524
MS5030UP6000FT
6000
50
30
3
Hot-dip galvanised
1121529
Length
MS5030UP2000FT
Item no.
1121524
Length
2000
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised
MS5030UP6000FT
Item no.
1121529
Length
6000
Width
50
Height
30
Material thickness
3
Surface
Hot-dip galvanised





