Multifunctional connector FS
Type LMFV 630 FS
|Item no. 6225712
|EAN 4012196443253



Item no. / Type
Width
Height
Plate thickness
Dimension B
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Multifunctional connector for joining cable ladders with a side height of 60 mm. Symmetrical and asymmetrical reductions, infinitely-adjustable bends between 0–60° and add-on tees can be created.
Technical data
Dimensions
| Length | 604 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 300 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Suitable for mesh cable tray | no |
| Suitable for cable ladder | yes |
| Suitable for cable tray | no |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable support system width, min. | 300 mm |
| Suitable for cable support system width, max. | 300 mm |
| Suitable for cable tray system height | 60 mm |
| Version for | Straight and angle connector |
| Connection type | Screw connector |
| Dimension | 60x300 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
5,0819 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,0819 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Plate thickness
Dimension B
Surface
Material
Item no.
LMFV 620 FS
200
60
1,5
200
Strip galvanised
Steel
6225710
LMFV 630 FS
300
60
1,5
300
Strip galvanised
Steel
6225712
LMFV 640 FS
400
60
1,5
400
Strip galvanised
Steel
6225714
LMFV 650 FS
500
60
1,5
500
Strip galvanised
Steel
6225716
LMFV 660 FS
600
60
1,5
600
Strip galvanised
Steel
6225718
Width
Dimension B
LMFV 620 FS
Item no.
6225710
Width
200
Height
60
Plate thickness
1,5
Dimension B
200
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LMFV 630 FS
Item no.
6225712
Width
300
Height
60
Plate thickness
1,5
Dimension B
300
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LMFV 640 FS
Item no.
6225714
Width
400
Height
60
Plate thickness
1,5
Dimension B
400
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LMFV 650 FS
Item no.
6225716
Width
500
Height
60
Plate thickness
1,5
Dimension B
500
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LMFV 660 FS
Item no.
6225718
Width
600
Height
60
Plate thickness
1,5
Dimension B
600
Surface
Strip galvanised
Material
Steel

