O sealing ring for metric connection thread
Type 171 M12
|Item no. 2088703
|EAN 4012195470953




Item no. / Type
Suitable for metric thread dimension
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
O - sızdırmazlık contaları, DIN EN 60423 veya ISO 68'e uygun metrik dişli bağlantıya sahip bütün plastik ve pirinç kablo rakorları için dişli bağlantı sızdırmazlık contası olarak uygundur. Conta, kaybolmayacak şekilde önceden monte edilebilir
Technical data
Dimensions
| Dimension S | 1,5 mm |
|---|---|
| Dimension D | 10 mm |
Technical data
| Inner diameter | 10 mm |
|---|---|
| External diameter | 11,5 mm |
| Suitable for metric thread dimension | 12 |
| Version for | O-ring |
| Kalınlık | 1,5 mm |
| Boyut | M12 |
| Material | Nitrile rubber |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0008 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Suitable for metric thread dimension
Item no.
171 M12
12
2088703
171 M16
16
2088711
171 M20
20
2088738
171 M25
25
2088746
171 M32
32
2088754
171 M40
40
2088762
171 M50
50
2088770
171 M63
63
2088789
Suitable for metric thread dimension
171 M12
Item no.
2088703
Suitable for metric thread dimension
12
171 M16
Item no.
2088711
Suitable for metric thread dimension
16
171 M20
Item no.
2088738
Suitable for metric thread dimension
20
171 M25
Item no.
2088746
Suitable for metric thread dimension
25
171 M32
Item no.
2088754
Suitable for metric thread dimension
32
171 M40
Item no.
2088762
Suitable for metric thread dimension
40
171 M50
Item no.
2088770
Suitable for metric thread dimension
50
171 M63
Item no.
2088789
Suitable for metric thread dimension
63

