PYROLINE® Con D fire protection duct EI30 - EI60
Type PLCD D060810
|Item no. 7215800
|EAN 4012196836390



Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made of water and frost-resistant fibreglass lightweight concrete of material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof routing of cables in escape and rescue routes. EI30 - EI60 classification as installation duct according to EN 13501-2 on the basis of tests in accordance with EN 1366-5. When there is an internal fire load (cable fire), the duct prevents the spread of fire from one fire section to another.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strip.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strip.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 160 mm |
| Dimension H | 125 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 3 |
| Cover fastening | Screw |
| Classification EI − installation duct | 60 |
| Boyut | 1000x100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
PLCD E060810
7215840
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCD W060810
7215820
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-8040
7215464
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-10040
7215462
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215840
EI60 end piece for PLCD D060810 fire protection ductType
PLCD E060810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
PLCD W060810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215464
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-8040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
PLCD D060810
1000
160
125
100
80
7215800
PLCD D061220
1000
260
165
200
120
7215804
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCD D060810
Item no.
7215800
Length
1000
Dimension B
160
Dimension H
125
Dimension b
100
Dimension h
80
PLCD D061220
Item no.
7215804
Length
1000
Dimension B
260
Dimension H
165
Dimension b
200
Dimension h
120






