PYROLINE® Con D PLC fire protection duct EI90
Type PLCD D090810
|Item no. 7215810
|EAN 4012196836444



Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made of water and frost-resistant fibreglass lightweight concrete of material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof routing of cables in escape and rescue routes. EI60 classification as installation duct according to EN 13501-2 on the basis of tests according to EN 1366-5. When there is an internal fire load (cable fire), the duct prevents the spread of fire from one fire section to another.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strip.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strip.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 180 mm |
| Dimension H | 140 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 3 |
| Cover fastening | Screw |
| Classification EI − installation duct | 90 |
| Boyut | 1000x100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
PLCD E090810
7215850
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCD W090810
7215830
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-8040
7215464
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-10040
7215462
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215850
EI90 end piece for PLCD D090810 fire protection ductType
PLCD E090810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
PLCD W090810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215464
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-8040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
PLCD D090810
1000
180
140
100
80
7215810
PLCD D091220
1000
280
180
200
120
7215814
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCD D090810
Item no.
7215810
Length
1000
Dimension B
180
Dimension H
140
Dimension b
100
Dimension h
80
PLCD D091220
Item no.
7215814
Length
1000
Dimension B
280
Dimension H
180
Dimension b
200
Dimension h
120






