Rising vertical bend EI60 for PLCS D060810 fire protection duct
Type PLCS VR060810
|Item no. 7217920
|EAN 4012196836789



Item no. / Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Vertical bend, rising, for PYROLINE® Con S EI60 fire protection duct, type PLCS D060810, consisting of fibreglass light concrete which is resistant to water and frost for the creation of vertical changes of direction (45°) of the duct. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 208 mm |
|---|---|
| Dimension B | 208 mm |
| Dimension H | 150 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| Angle of the bend | 45 ° |
|---|---|
| Cover fastening | Loose |
| With perforation | no |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Classification EI − installation duct | 60 |
| Boyut | 100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Colour
Item no.
PLCS VR060810
208
208
150
100
80
Grey
7217920
PLCS VR061220
225
308
190
200
120
Grey
7217924
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS VR060810
Item no.
7217920
Dimension L
208
Dimension B
208
Dimension H
150
Dimension b
100
Dimension h
80
Colour
Grey
PLCS VR061220
Item no.
7217924
Dimension L
225
Dimension B
308
Dimension H
190
Dimension b
200
Dimension h
120
Colour
Grey


