Screw plug, metric thread
Type 168 MS M12 + O
|Item no. 2090650
|EAN 4012197456009



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Metal screw plug with integrated sealing ring To close unused threaded openings, e.g. in housings or junction and branch boxes. With metric thread to DIN EN 60423 or ISO 68. Protection class IP 68 (5 bar/1 h).
Technical data
Dimensions
| Length | 16 mm |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Height | 8 mm |
| Dimension L | 5 mm |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M12 x 1,5 |
| Thread type | Metric |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size metric/PG | 12 |
| Boyut | Ø16x8 |
| Surface | Nickel-plated |
| Material | Brass |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0003 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Item no.
168 MS M12 + O
M12 x 1,5
2090650
168 MS M16 + O
M16 x 1,5
2090652
168 MS M20 + O
M20 x 1,5
2090654
168 MS M25 + O
M25 x 1,5
2090656
168 MS M32 + O
M32 x 1,5
2090658
168 MS M40 + O
M40 x 1,5
2090662
168 MS M50 + O
M50 x 1,5
2090664
168 MS M63 + O
M63 x 1,5
2090668
Vida dişi
168 MS M12 + O
Item no.
2090650
Vida dişi
M12 x 1,5
168 MS M16 + O
Item no.
2090652
Vida dişi
M16 x 1,5
168 MS M20 + O
Item no.
2090654
Vida dişi
M20 x 1,5
168 MS M25 + O
Item no.
2090656
Vida dişi
M25 x 1,5
168 MS M32 + O
Item no.
2090658
Vida dişi
M32 x 1,5
168 MS M40 + O
Item no.
2090662
Vida dişi
M40 x 1,5
168 MS M50 + O
Item no.
2090664
Vida dişi
M50 x 1,5
168 MS M63 + O
Item no.
2090668
Vida dişi
M63 x 1,5
