Screw plug, PG thread
Type 168 MS PG 7 + O
|Item no. 2090610
|EAN 4012197455606



Item no. / Type
Thread
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Metal screw plug with integrated sealing ring To close unused threaded openings, e.g. in housings or junction and branch boxes. With PG thread to DIN EN 46320 or DIN 40430. Protection class IP 68 (5 bar/1 h).
Technical data
Dimensions
| Length | 14 mm |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Height | 7 mm |
| Dimension L | 5 mm |
| Dimension D | 14 mm |
Technical data
| Impact-resistant | no |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Fibre-glass reinforced | no |
| explosion-proof | no |
| Protection rating | IP68 |
| Thread | Pg 7 |
| Thread type | PG |
| For Ex zone gas | Without |
| For Ex zone dust | Without |
| Thread increase | 1,27 mm |
| Nominal thread size metric/PG | 7 |
| Dimension | Ø14x7 |
| Surface | Nickel-plated |
| Material | Brass |
Environmental Data
0,0003 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0003 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Thread
Item no.
168 MS PG 7 + O
Pg 7
2090610
168 MS PG 9 + O
Pg 9
2090612
168 MS PG11 + O
Pg 11
2090614
168 MS PG13 + O
Pg 13,5
2090616
168 MS PG16 + O
Pg 16
2090618
168 MS PG21 + O
Pg 21
2090620
168 MS PG29 + O
Pg 29
2090624
168 MS PG36 + O
Pg 36
2090626
168 MS PG42 + O
Pg 42
2090630
168 MS PG48 + O
Pg 48
2090632
Vida dişi
Thread
168 MS PG 7 + O
Item no.
2090610
Vida dişi
Pg 7
168 MS PG 9 + O
Item no.
2090612
Vida dişi
Pg 9
168 MS PG11 + O
Item no.
2090614
Vida dişi
Pg 11
168 MS PG13 + O
Item no.
2090616
Vida dişi
Pg 13,5
168 MS PG16 + O
Item no.
2090618
Vida dişi
Pg 16
168 MS PG21 + O
Item no.
2090620
Thread
Pg 21
168 MS PG29 + O
Item no.
2090624
Vida dişi
Pg 29
168 MS PG36 + O
Item no.
2090626
Thread
Pg 36
168 MS PG42 + O
Item no.
2090630
Vida dişi
Pg 42
168 MS PG48 + O
Item no.
2090632
Vida dişi
Pg 48
