Separable cable gland, sealing insert, multiple, light grey
Type V-TEC TB25 3x7
|Item no. 2024927
|EAN 4012196536863




Item no. / Type
Delik sayısı
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
The splittable cable gland V-TEC TB.. ensures - like all V-TEC glands - a secure sealing of the cable. The installation of pre-terminated cables or function cables, for example, is easy and quick, thanks to the splitting of the cable gland.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
Further multiple sealing inserts upon request.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
Further multiple sealing inserts upon request.
The sealing inserts are used to insert multiple cables through a gland. Depending on the application, the specified hole diameters are reduced by 1–2 mm when tightening the cable gland.
The ideal aids are the spreading pliers which can be used to open the sealing insert. With this tool, inserting the individual cables is quick and easy.
Technical data
Dimensions
| Length | 35 mm |
|---|---|
| Width | 38,5 mm |
| Height | 50 mm |
| Dimension L | 41 mm |
| Dimension G | M25x1,5 mm |
| Dimension L min. | 31,5 mm |
| Dimension L max. | 40 mm |
| Dimension L1 | 11 mm |
| Dimension L2 | 10 mm |
| Dimension L3 | 9 mm |
| Dimension D | 7 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Vida dişi | M25 x 1,5 |
| Delik sayısı | 3 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | evet |
| Sealing insert, multiple | evet |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | evet |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 25 |
| Hexagonal corner dimension | 35 mm |
| Ölçü E1 (mm) | 39 mm |
| Dimension E2 | 34,5 mm |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 11 mm |
| WAF 1 | 35 mm |
| WAF 2 | 31 mm |
| Unstable torque | 4 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M25 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1561 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Delik sayısı
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC TB25 3x7
M25 x 1,5
3
evet
Light grey
2024927
V-TEC TB25 3x9
M25 x 1,5
3
evet
Light grey
2024928
V-TEC TB25 4x5
M25 x 1,5
4
evet
Light grey
2024929
V-TEC TB25 4x6
M25 x 1,5
4
evet
Light grey
2024930
V-TEC TB25 4x8
M25 x 1,5
4
evet
Light grey
2024931
Delik sayısı
V-TEC TB25 3x7
Item no.
2024927
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
3
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC TB25 3x9
Item no.
2024928
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
3
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC TB25 4x5
Item no.
2024929
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
4
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC TB25 4x6
Item no.
2024930
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
4
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC TB25 4x8
Item no.
2024931
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
4
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey

