Service pole, type ISSOG70140
Type ISSOG70140EL
|Item no. 6289088
|EAN 4012196258697



Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS service pole, oval shape, aluminium, with a 76.5 mm system opening.
Set consists of:
1 single-compartment column with clamping attachment
Total length: 3,315‒3,480 mm
1 single-compartment pole with clamping device
1 trunking installation profile
Length 3,000 mm
1 aluminium cover
Length: 3,000 mm
The area for device installation is suitable for accepting front-locking accessory mounting boxes of the series 71GD...
The following accessories can be used, depending on the mounting situation.
Set consists of:
1 single-compartment column with clamping attachment
Total length: 3,315‒3,480 mm
1 single-compartment pole with clamping device
1 trunking installation profile
Length 3,000 mm
1 aluminium cover
Length: 3,000 mm
The area for device installation is suitable for accepting front-locking accessory mounting boxes of the series 71GD...
The following accessories can be used, depending on the mounting situation.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 146 mm |
| Height | 65 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 3315 mm |
| Kolon yüksekliği maks. | 3480 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 1 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Oval |
| Ayarlanabilir | yes |
| Yükseklik dengelemesi min. | 315 mm |
| Yükseklik dengelemesi maks. | 480 mm |
| Takılabilir kapak sayısı | 1 |
| Portatif | no |
| Tavana montaj | yes |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Top/bottom |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Single-sided |
| Fastening type | Tension |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Boyut | 3000x146x65 |
| Surface | Anodised |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 93,3884 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6290260
Ceiling rosette for ISSOG70140Type
ISSOGDB70140RW
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Fastening type
Surface
Material
Colour
Item no.
ISSOG70140EL
3000
Tension
Anodised
Aluminium
alüminyum
6289088
ISSOG70140RW
3000
Tension
Aluminium
Pure white; RAL 9010
6289090
Colour
ISSOG70140EL
Item no.
6289088
Length
3000
Fastening type
Tension
Surface
Anodised
Material
Aluminium
Colour
alüminyum
ISSOG70140RW
Item no.
6289090
Length
3000
Fastening type
Tension
Material
Aluminium
Colour
Pure white; RAL 9010





