Service pole, type ISSRM45F
Type ISSRM45FRW
|Item no. 6290095
|EAN 4012195459095




Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS aluminium service pole with a flexible hose to the ceiling and a 45 mm system opening.
Set consisting of:
1 one-compartment pole with flexible hose to ceiling
Total length: 2,300 mm
1 flexible hose, length: 1,500 mm
1 aluminium cover
Length: 2,300 mm
The design of this ISS service pole is based on an extremely slender, round aluminium profile, which has a smooth cover of the Rapid 45 device installation trunking series as its front side. The 45 mm system opening is suitable for direct acceptance of Modul 45® switching and connection devices.
The floor plate as a stand, type SFISSF, and the hose connection to the ceiling, type SAISSF, should be ordered separately (see articles below).
Set consisting of:
1 one-compartment pole with flexible hose to ceiling
Total length: 2,300 mm
1 flexible hose, length: 1,500 mm
1 aluminium cover
Length: 2,300 mm
The design of this ISS service pole is based on an extremely slender, round aluminium profile, which has a smooth cover of the Rapid 45 device installation trunking series as its front side. The 45 mm system opening is suitable for direct acceptance of Modul 45® switching and connection devices.
The floor plate as a stand, type SFISSF, and the hose connection to the ceiling, type SAISSF, should be ordered separately (see articles below).
Technical data
Dimensions
| Length | 2300 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 59 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 2300 mm |
| Kolon yüksekliği maks. | 3800 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 1 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Round |
| Ayarlanabilir | yes |
| Yükseklik dengelemesi min. | 0 mm |
| Yükseklik dengelemesi maks. | 1500 mm |
| Takılabilir kapak sayısı | 1 |
| Portatif | yes |
| Tavana montaj | yes |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Top |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Single-sided |
| Fastening type | Stand |
| Kanal genişliği | 45 mm |
| Boyut | 2300x70x59 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 58,0164 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6023096
Partition for WDK trunking, trunking height 40 mmType
2371 40
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Fastening type
Material
Colour
Surface
Item no.
ISSRM45FRW
2300
Stand
Aluminium
Pure white; RAL 9010
6290095
ISSRM45FEL
2300
Stand
Aluminium
aluminium
Anodised
6290097
Colour
ISSRM45FRW
Item no.
6290095
Length
2300
Fastening type
Stand
Material
Aluminium
Colour
Pure white; RAL 9010
ISSRM45FEL
Item no.
6290097
Length
2300
Fastening type
Stand
Surface
Anodised
Material
Aluminium
Colour
aluminium

