Socket 0°, Connect 45, protective contact, double
Type STD-D0C RW2
|Item no. 6120362
|EAN 4012196049615



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Protective contact socket with connection to side, Double 0°, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1, suitable for the installation in Rapid 45 device installation trunking systems.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 131 mm |
|---|---|
| Height | 90 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Rezerve işletme süresi | no |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 2 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 42 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Socket version | Protective contact |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | Double 0° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4747 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-D0C RW2
2
2'li 0°
Pure white; RAL 9010
6120362
STD-D0C ROR2
2
Double 0°
Pure orange; RAL 2004
6120364
STD-D0C MZGN2
2
2'li 0°
Mint green; RAL 6029
6120366
STD-D0C SRO2
2
Double 0°
Signal red; RAL 3001
6120368
STD-D0C SWGR2
2
Double 0°
Black-grey; RAL 7021
6120370
STD-D0C AL2
2
Double 0°
Aluminium painted
6120372
Version for
Colour
STD-D0C RW2
Item no.
6120362
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-D0C ROR2
Item no.
6120364
Ünite sayısı
2
Version for
Double 0°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-D0C MZGN2
Item no.
6120366
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-D0C SRO2
Item no.
6120368
Ünite sayısı
2
Version for
Double 0°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-D0C SWGR2
Item no.
6120370
Ünite sayısı
2
Version for
Double 0°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-D0C AL2
Item no.
6120372
Ünite sayısı
2
Version for
Double 0°
Colour
Aluminium painted
