Socket 0°, Connect 45, protective contact, single
Type STD-D0C RW1
|Item no. 6120340
|EAN 4012196049387



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Protective contact socket with connection to side, Single 0°, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1, suitable for the installation in Rapid 45 device installation trunking system.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 86 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Rezerve işletme süresi | yes |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 1 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 42 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Socket version | Protective contact |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | Single 0° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3039 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-D0C RW1
1
Tekli 0°
Pure white; RAL 9010
6120340
STD-D0C ROR1
1
Tekli 0°
Pure orange; RAL 2004
6120344
STD-D0C MZGN1
1
Tekli 0°
Mint green; RAL 6029
6120346
STD-D0C SRO1
1
Single 0°
Signal red; RAL 3001
6120348
STD-D0C SWGR1
1
Tekli 0°
Black-grey; RAL 7021
6120350
STD-D0C AL1
1
Single 0°
Aluminium painted
6120352
Version for
Colour
STD-D0C RW1
Item no.
6120340
Ünite sayısı
1
Version for
Tekli 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-D0C ROR1
Item no.
6120344
Ünite sayısı
1
Version for
Tekli 0°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-D0C MZGN1
Item no.
6120346
Ünite sayısı
1
Version for
Tekli 0°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-D0C SRO1
Item no.
6120348
Ünite sayısı
1
Version for
Single 0°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-D0C SWGR1
Item no.
6120350
Ünite sayısı
1
Version for
Tekli 0°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-D0C AL1
Item no.
6120352
Ünite sayısı
1
Version for
Single 0°
Colour
Aluminium painted
