Socket 0°, Connect 80, protective contact, triple
Type STD-D0C8 RW3
|Item no. 6120452
|EAN 4012196050437



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Protective contact socket with connection to side, triple 0°, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1, suitable for the installation in Rapid 80 device installation trunking systems.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 176 mm |
|---|---|
| Height | 76 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Rezerve işletme süresi | no |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 3 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 42 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Socket version | Protective contact |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | triple 0° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,9091 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-D0C8 RW3
3
3'lü 0°
Pure white; RAL 9010
6120452
STD-D0C8 ROR3
3
3'lü 0°
Pure orange; RAL 2004
6120454
STD-D0C8 MZGN3
3
3'lü 0°
Mint green; RAL 6029
6120456
STD-D0C8 SRO3
3
3'lü 0°
Signal red; RAL 3001
6120458
STD-D0C8 SWGR3
3
3'lü 0°
Black-grey; RAL 7021
6120460
STD-D0C8 AL3
3
3'lü 0°
Aluminium painted
6120462
Colour
STD-D0C8 RW3
Item no.
6120452
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-D0C8 ROR3
Item no.
6120454
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-D0C8 MZGN3
Item no.
6120456
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-D0C8 SRO3
Item no.
6120458
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-D0C8 SWGR3
Item no.
6120460
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-D0C8 AL3
Item no.
6120462
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Aluminium painted
