Spacer FS
Type DS 4 FS
|Item no. 6416551
|EAN 4012196202997



Item no. / Type
6416551 / DS 4 FS
Length
40 mm
Width
20 mm
Height
18 mm
Colour
zinc
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Spacer for use in profiles, type TP.
For static reasons, the spacer is always used to prevent the profile from deforming when the fastening bolts are tightened.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 18 mm |
Technical data
| With screw accessories | no |
|---|---|
| Ölçü | 40 x 20 x 18 x 2 |
| Boyut | 40x20x18 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1026 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
DS 4 FS
40
20
18
Çinko grisi
6416551
DS 4 FS
Item no.
6416551
Length
40
Width
20
Height
18
Colour
Çinko grisi


