starQuick clip
Type SQ-10 LGR
|Item no. 2146053
|EAN 4012195595359



Item no. / Type
Nominal size
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Highly stable clip to accept plastic and metal electrical and sanitary pipes, as well as the Quick Pipe electrical installation pipe. Universal fastening options on walls, ceilings and steel structures, both indoors and outdoors. Flexible clamping range of several millimetres. Toolless pipe mounting. Can be arranged to up to Ø 28 mm, also with OBO Quick starQuick clip. For high load values, can be combined with double bracket. Can be mounted on profile rails for variable spacings and numbers of clips.
Technical data
Dimensions
| Dimension A | 29 mm |
|---|---|
| Dimension B | 17 mm |
| Dimension H | 31,6 mm |
| Dimension F | 4,5 mm |
| Dimension h | 10,5 mm |
| Dimension E | 10 mm |
Technical data
| Nominal size | 10 |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Expandable | yes |
| Closed | yes |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Breaking load | 0,5 kN |
| With inlay | no |
| Fastening type | Screw hole |
| Clamping range D, min. | 9,5 mm |
| Clamping range D, max. | 12 mm |
| Flame-resistant | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Dimension | 9,5-12mm |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Nominal size
Item no.
SQ-10 LGR
10
2146053
SQ-12 LGR
12-14
2146061
SQ-15 LGR
15-16
2146096
SQ-20 LGR
20-23
2146134
SQ-25 LGR
25-28
2146207
SQ-32 LGR
32-35
2146258
Nominal size
SQ-10 LGR
Item no.
2146053
Nominal size
10
SQ-12 LGR
Item no.
2146061
Nominal size
12-14
SQ-15 LGR
Item no.
2146096
Nominal size
15-16
SQ-20 LGR
Item no.
2146134
Nominal size
20-23
SQ-25 LGR
Item no.
2146207
Nominal size
25-28
SQ-32 LGR
Item no.
2146258
Nominal size
32-35
