Surge arrester V10 Compact 150 V
Type V10 COMPACT 150
|Item no. 5093378
|EAN 4012195246268



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protective device, compact module, type 2+3
• Surge protection in sub-distributors to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Incl. thermal and dynamic cut-off unit and visual function display
Application: Sub/storey distribution as well as device protection in rotational current systems.
• Surge protection in sub-distributors to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Incl. thermal and dynamic cut-off unit and visual function display
Application: Sub/storey distribution as well as device protection in rotational current systems.
Technical data
Technical data
| Ağ formu | Other |
|---|---|
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 120 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Maximum continuous voltage AC | 150 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 63 |
| Version for | 3+NPE |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 20 kA |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 0,1 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 63 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 150V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,7051 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V10 COMPACT 150
IP20
150
3+N/PE
5093378
V10 COMPACT 255
IP20
255
3+N/PE
5093380
V10 COMPACT 385
IP20
385
3+N/PE
5093384
V10-1+NPE
IP20
255
1+N/PE
5093395
Maximum continuous voltage AC
Pole version
V10 COMPACT 150
Item no.
5093378
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
150
Pole version
3+N/PE
V10 COMPACT 255
Item no.
5093380
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE
V10 COMPACT 385
Item no.
5093384
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
3+N/PE
V10-1+NPE
Item no.
5093395
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1+N/PE


