Surge arrester V10 Compact
Type V10-1+NPE
|Item no. 5093395
|EAN 4012197444396



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protective device, compact module, type 2+3
• Surge protection in sub-distributors according to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 20 kA (8/20) in total
• High-performance varistor systems
• Including thermal and dynamic separating device and visual function display
Application: Sub-/floor distributors as well as device protection
• Surge protection in sub-distributors according to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 20 kA (8/20) in total
• High-performance varistor systems
• Including thermal and dynamic separating device and visual function display
Application: Sub-/floor distributors as well as device protection
Technical data
Technical data
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Network form | All |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 10 kA |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [N-PE] | 10 kA |
| Explosion-tested version | no |
| Test class, type 1 | no |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Protection level [L-N] | ≤1,1 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Pole version | 1+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 63 A gG |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Torque | 2 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 20 kA |
| Follow current quenching capacity (eff) [N-PE] | 0,1 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 63 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 70 °C |
| Dimension | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 2,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 10 mm² |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 20 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 13 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 8 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 13 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 8 AWG |
Environmental Data
1,7031 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,7031 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Protection rating
Item no.
V10 COMPACT 150
IP20
150
3+N/PE
5093378
V10 COMPACT 255
255
3+N/PE
IP20
5093380
V10 COMPACT 385
IP20
385
3+N/PE
5093384
V10-1+NPE
IP20
255
1+N/PE
5093395
Maximum continuous voltage AC
Pole version
V10 COMPACT 150
Item no.
5093378
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
150
Pole version
3+N/PE
V10 COMPACT 255
Item no.
5093380
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE
V10 COMPACT 385
Item no.
5093384
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
3+N/PE
V10-1+NPE
Item no.
5093395
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1+N/PE
