Surge protection for high-speed networks up to 10 GBit (Class EA/CAT6A)
Type ND-CAT6A/EA
|Item no. 5081800
|EAN 4012195614364



Item no. / Type
Maximum continuous voltage DC
Version for
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Data cable protection device for high-speed networks
• Protection class: Fine protection
• High-quality RJ45 sockets
• Low protection level at high current load
• Earthing via DIN rail or connection cable
• Support of Power over Ethernet ++ (PoE++/4PPoE) to 1 A in accordance with IEEE 802.3
• Tested transmission quality in networks up to 10 GBit/s (Class EA) or CAT6
• Rapid installation through plug-in version
• Incl. DIN rail fastening set and earthing cable
Application example: 10 GBit Ethernet, 10/100 MBit Ethernet, PoE applications, IP camera systems, ISDN S0 interfaces
• Protection class: Fine protection
• High-quality RJ45 sockets
• Low protection level at high current load
• Earthing via DIN rail or connection cable
• Support of Power over Ethernet ++ (PoE++/4PPoE) to 1 A in accordance with IEEE 802.3
• Tested transmission quality in networks up to 10 GBit/s (Class EA) or CAT6
• Rapid installation through plug-in version
• Incl. DIN rail fastening set and earthing cable
Application example: 10 GBit Ethernet, 10/100 MBit Ethernet, PoE applications, IP camera systems, ISDN S0 interfaces
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 8 |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Plug-in system | RJ45 8(8) |
| Koruma seviyesi damar/damar | <120 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <700 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Channel performance Ansi/EA | CAT 6A |
| Channel performance ISO/IEC | Class EA |
| Earthing via: | Connection cable / DIN rail |
| Explosion-tested version | no |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C1: 0,3 kV / 0,15 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 2 kV / 1 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (8/20) | 7 kA |
| Maximum continuous voltage AC | 41 V |
| Maximum continuous voltage DC | 58 V |
| Version for | Fine protection, 8 wires + shield |
| SPD to IEC 61643-21 | Class II+III / C2+C1 |
| Kategorie | Type 2+3 / C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 58V |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,5117 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
ND-CAT6A/EA
8
RJ45 8(8)
58
Fine protection, 8 wires + shield
5081800
ND-CAT6/E-F
8
RJ45 8(8)
58
Fine protection, 8 wires + shield
5081802
ND-CAT6/E-B
8
RJ45 8(8)
65
Basic protection, 8 wires + shield
5081804
Maximum continuous voltage DC
Version for
ND-CAT6A/EA
Item no.
5081800
Kutup sayısı
8
Plug-in system
RJ45 8(8)
Maximum continuous voltage DC
58
Version for
Fine protection, 8 wires + shield
ND-CAT6/E-F
Item no.
5081802
Kutup sayısı
8
Plug-in system
RJ45 8(8)
Maximum continuous voltage DC
58
Version for
Fine protection, 8 wires + shield
ND-CAT6/E-B
Item no.
5081804
Kutup sayısı
8
Plug-in system
RJ45 8(8)
Maximum continuous voltage DC
65
Version for
Basic protection, 8 wires + shield


