Surge protection for LED systems ÜSM-20-230I1PE65
Type ÜSM-20-230I1PE65
|Item no. 5092433
|EAN 4012196515431



Item no. / Type
5092433 / ÜSM-20-230I1PE65
Koruma sınıfı
IP65
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
1+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection module type 2+3 to DIN EN 61643-11 for 230/400 V power grids.
Appropriate for the protection of LED lighting.
• With function display and switch-off of the load circuit when an SPD fails
• Small size for the installation in the pole connection box or upstream of the LED driver
• 1+NPE protective circuit with a maximum discharge capacity of 20 kA
• Reduction of overvoltage to under 1,500 V or 1,000 V @ 5 kA
• With or without luminaire switch-off in case of defect
Application: In the cable transition box, junction boxes, cable ducts to underfloor systems
To protect electronic devices such as LED luminaires against surge voltages
Appropriate for the protection of LED lighting.
• With function display and switch-off of the load circuit when an SPD fails
• Small size for the installation in the pole connection box or upstream of the LED driver
• 1+NPE protective circuit with a maximum discharge capacity of 20 kA
• Reduction of overvoltage to under 1,500 V or 1,000 V @ 5 kA
• With or without luminaire switch-off in case of defect
Application: In the cable transition box, junction boxes, cable ducts to underfloor systems
To protect electronic devices such as LED luminaires against surge voltages
Technical data
Dimensions
| Length | 250 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 19 mm |
Technical data
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP65 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| En yüksek sürekli gerilim (N-PE) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 10 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 10 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 10 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 10 kA |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,5 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Pole version | 1+N/PE |
| Installation type | Miscellaneous |
| Max. mains-side overcurrent protection | 16 |
| Version for | 1-pole + NPE for PC I |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 16 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Bağlantı kablosu uzunluğu | 0,25 m |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 20 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 16 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 230V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 20 kA |
|---|---|
| Combined voltage protection level [L-PE] | 1,6 kV |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0394 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
ÜSM-20-230I1PE65
IP65
255
1+N/PE
5092433
ÜSM-20-230I1PE65
Item no.
5092433
Koruma sınıfı
IP65
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1+N/PE


