Surge protection module ÜSM-10-230l1P-0
Type ÜSM-10-230I1P-0
|Item no. 5092420
|EAN 4012196426713



Item no. / Type
5092420 / ÜSM-10-230I1P-0
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection module type 2+3 to DIN EN 61643-11 for 230/400 V power grids.
Appropriate for the protection of electronic devices and LED drivers.
• With function display and switch-off of the load circuit when an SPD fails
• Small size for the installation in the pole connection box or upstream of the LED driver
• Protective circuit with a maximum arresting capacity of 10 kA
• Reduction of overvoltage to under 1,300 V (protection level)
• For protection insulated luminaires (PC II) without PE connection
Application: In the cable transition box, junction boxes, cable duct to underfloor systems
To protect electronic devices such as LED luminaires against surge voltages
Appropriate for the protection of electronic devices and LED drivers.
• With function display and switch-off of the load circuit when an SPD fails
• Small size for the installation in the pole connection box or upstream of the LED driver
• Protective circuit with a maximum arresting capacity of 10 kA
• Reduction of overvoltage to under 1,300 V (protection level)
• For protection insulated luminaires (PC II) without PE connection
Application: In the cable transition box, junction boxes, cable duct to underfloor systems
To protect electronic devices such as LED luminaires against surge voltages
Technical data
Dimensions
| Length | 155 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 21 mm |
Technical data
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| En yüksek sürekli gerilim (N-PE) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 5 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 5 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 10 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 10 kA |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1300 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 5 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | Miscellaneous |
| Max. mains-side overcurrent protection | 16 |
| Version for | 1-pole without NPE for PC II |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 16 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Bağlantı kablosu uzunluğu | 0,09 m |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 16 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 230V |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0443 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
ÜSM-10-230I1P-0
IP20
255
1
5092420
ÜSM-10-230I1P-0
Item no.
5092420
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1


