Surge protection module ÜSM 10
Type ÜSM-10-230I1PE25
|Item no. 5092440
|EAN 4012196560844



Item no. / Type
5092440 / ÜSM-10-230I1PE25
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
1+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection module type 2+3 to DIN EN 61643-11 for 230/400 V power grids.
Appropriate for the protection of LED lighting.
• With function display and switch-off of the load circuit when a SPD fails
• Small size for the installation in the pole connection box or upstream of the LED driver
• 1+NPE protective circuit with a maximum discharge capacity of 10 kA
• Reduction of overvoltage to under 1,00 V or 1,000 V @ 5 kA
• With or without luminaire switch-off in case of defect
Application: In the cable transition box, junction boxes, cable ducts and trunking through to underfloor systems
To protect electronic devices such as LED luminaires against surge voltages
Appropriate for the protection of LED lighting.
• With function display and switch-off of the load circuit when a SPD fails
• Small size for the installation in the pole connection box or upstream of the LED driver
• 1+NPE protective circuit with a maximum discharge capacity of 10 kA
• Reduction of overvoltage to under 1,00 V or 1,000 V @ 5 kA
• With or without luminaire switch-off in case of defect
Application: In the cable transition box, junction boxes, cable ducts and trunking through to underfloor systems
To protect electronic devices such as LED luminaires against surge voltages
Technical data
Dimensions
| Length | 315 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 21 mm |
Technical data
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| En yüksek sürekli gerilim (N-PE) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 5 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 5 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 10 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 10 kA |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1500 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 5 kA |
| Pole version | 1+N/PE |
| Installation type | Miscellaneous |
| Max. mains-side overcurrent protection | 16 |
| Version for | 1-pole + NPE for PC I |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 16 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Bağlantı kablosu uzunluğu | 0,09 m |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 16 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 230V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 10 kA |
|---|---|
| Combined voltage protection level [L-PE] | 1500 kV |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0436 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
ÜSM-10-230I1PE25
IP20
255
1+N/PE
5092440
ÜSM-10-230I1PE25
Item no.
5092440
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1+N/PE


