System solution, surge arrester V20 in housing, 3-pole + NPE, 280 V
Type VG-V20-3+NPE-280
|Item no. 5095383
|EAN 4012196423200




Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2, according to DIN EN 61643-11
• Ideal for protecting charging stations and any vehicles connected to them
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Complete unit, pre-mounted and ready for connection in polycarbonate housing (IP66)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
Application: AC charging device up to 22 kW, equipotential bonding in main and sub-distributors.
If there is a danger of condensation forming through wind, ice, temperature or sunlight, further measures may be necessary!
• Ideal for protecting charging stations and any vehicles connected to them
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Complete unit, pre-mounted and ready for connection in polycarbonate housing (IP66)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
Application: AC charging device up to 22 kW, equipotential bonding in main and sub-distributors.
If there is a danger of condensation forming through wind, ice, temperature or sunlight, further measures may be necessary!
Technical data
Technical data
| Network form | Other |
|---|---|
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP66 |
| Maximum continuous voltage (L-N) | 280 V |
| Maximum continuous voltage (N-PE) | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 20 kA |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [N-PE] | 40 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 40 kA |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Protection level [L-N] | ≤1,3 |
| Maximum continuous voltage AC | 280 V |
| Maximum continuous voltage DC | 350 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | Pre-mounted in the housing |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 A gL/gG |
| Residual voltage [L-N] @ 5 kA | 0,9 kV |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| Residual voltage [L-N] @ 1 kA | 0,7 kV |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 335 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 440 V |
| TOV voltage [N-PE] ‒ withstand mode ‒ 200 ms | 1200 V |
| SPD to UL 1449 | Type 4 |
| Minimum distance | 1,5 mm |
| Approvals | UL, ÖVE |
| Short-circuit resistant | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Torque | 4 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Follow current quenching capacity (eff) [N-PE] | 0,1 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 280V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 1,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 35 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 0,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 1,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 21 AWG |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 16 AWG |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 2 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 1,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2 AWG |
Environmental Data
3,9281 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,9281 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WB WPR
6570105
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 6570105
Weather protection roof for Ion charging station Basic/KeyType
WB WPR
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
VG-V20-1+NPE-280
IP66
280
1+N/PE
5095381
VG-V20-3+NPE-280
IP66
280
3+N/PE
5095383
Pole version
VG-V20-1+NPE-280
Item no.
5095381
Koruma sınıfı
IP66
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
1+N/PE
VG-V20-3+NPE-280
Item no.
5095383
Koruma sınıfı
IP66
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
3+N/PE

