T branch piece 60 FS
Type RT 660 FS
|Item no. 7003439
|EAN 4012196214273



Item no. / Type
7003439 / RT 660 FS
Width
600 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Horizontal T branch piece, for all cable tray types of 60 mm side height.
Fitting in round design. The interior radius of the fitting is 150 mm. All the sides are designed for the same cable tray width.
Fastening materials should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 600 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 600 mm |
| Dimension R | 150 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Type | T piece horizontal |
| Yan parça kalınlığı | 1,5 mm |
| Boyut | 60x600 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Item no.
RT 660 FS
600
Strip galvanized
Steel
7003439
RT 660 FS
Item no.
7003439
Width
600
Surface
Strip galvanized
Material
Steel


