T branch piece 60 FT
Type RT 615 FT
|Item no. 7117162
|EAN 4012196901692



Item no. / Type
7117162 / RT 615 FT
Width
150 mm
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Horizontal T branch piece, for all cable tray types of 60 mm side height.
The fitting is shipped in an unmounted state. All the sides are designed for the same cable tray width.
Including appropriate fastening material.
Technical data
Dimensions
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 150 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Supplied connectors |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Type | T piece horizontal |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Boyut | 60x150 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Item no.
RT 615 FT
150
Hot-dip galvanised
Steel
7117162
RT 615 FT
Item no.
7117162
Width
150
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel


