Telitank T8NL
Type T8NL 00C 9011
|Item no. 7408494
|EAN 4012195115984




Item no. / Type
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Raised-height installation unit for the installation of eight individual accessories with a support ring or support bracket on four sides. The current types (4 + 4) are separated using a partition. When multiple accessories are used, the connection capacity can be increased. Screw fixing groove for accessories: 60 mm, vertical.
Technical data
Dimensions
| Length | 225 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 138 mm |
Technical data
| Number of installable devices | 8 |
|---|---|
| Suitable for standard switch material | yes |
| Suitable for wet care | yes |
| Number of installable devices, front side | 2 |
| Number of installable devices, rear side | 2 |
| Dimension | 225x225x125 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
3,7903 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,7903 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
T8NL P2 9011
7408458
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
T8NL P45 9011
7408474
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7408436
Cover plate, Telitank T4L/T8NL, blankType
T8NL P01 9011
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Type
T8NL P2 9011
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7408474
Cover plate, Telitank T4L/T8NL, Modul 45® installation openingType
T8NL P45 9011
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (1)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Number of installable devices
Colour
Item no.
T8NL 00C 9011
8
Graphite black; RAL 9011
7408494
T8NL 00C 7035
8
Light grey; RAL 7035
7408498
Colour
T8NL 00C 9011
Item no.
7408494
Number of installable devices
8
Colour
Graphite black; RAL 9011
T8NL 00C 7035
Item no.
7408498
Number of installable devices
8
Colour
Light grey; RAL 7035




