Terrazzo lined body for height-adjustable cassettes, nominal size 9
Type SK RK9
|Item no. 7404372
|EAN 4012196332038



Item no. / Type
7404372 / SK RK9
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Lined body, suitable for polishing, for the direct and jointless installation of height-adjustable cassettes, nominal size 9, into surface-finished screeds/terrazzo floorings.
The casing is laid floatingly onto underfloor boxes with mounting lids of nominal size 9, closing the gaps between underfloor box and cassette frame.
The protection cover made from aluminium sheet is put into the cassette frame as a dummy before the screed work is done and can be polished over with the screed or terrazzo.
The casing is laid floatingly onto underfloor boxes with mounting lids of nominal size 9, closing the gaps between underfloor box and cassette frame.
The protection cover made from aluminium sheet is put into the cassette frame as a dummy before the screed work is done and can be polished over with the screed or terrazzo.
Technical data
Dimensions
| Length | 247 mm |
|---|---|
| Width | 247 mm |
| Height | 55 mm |
| Dimension A | 297 mm |
| Dimension a | 247 mm |
| Dimension h | 55 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 130 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 200 mm |
| Nominal size for device installation units | 9 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
8,0117 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 8,0117 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
RKFN2 9 VS 20
7409368
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
TUK2 GV
7428140
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7409368
Height-adjustable cassette for tube body, RKFN, stainless steelType
RKFN2 9 VS 20
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Type
TUK2 GV
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
SK RK9
7404372
SK RK9
Item no.
7404372

