Trunking, type WDK 25040
Type WDK25040RW
|Item no. 6191061
|EAN 4012196794232



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 24 m
24m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 25 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 5 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 3 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 3 |
| Usable cross-section | 792 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 25x40x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,5774 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,5774 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI25040RW
6191894
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HA25040RW
6192181
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HF25040RW
6192793
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6193153
End piece, trunking type WDK 25040Type
WDK HE25040RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6191894
Internal corner cover, trunking type WDK 25040Type
WDK HI25040RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6192181
External corner cover, for trunking type WDK 25040Type
WDK HA25040RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK25040GR
2000
40
25
Stone grey; RAL 7030
6026443
WDK25040CW
2000
40
25
Cream; RAL 9001
6026451
WDK25040RW
2000
40
25
Pure white; RAL 9010
6191061
Colour
WDK25040GR
Item no.
6026443
Length
2000
Width
40
Height
25
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK25040CW
Item no.
6026451
Length
2000
Width
40
Height
25
Colour
Cream; RAL 9001
WDK25040RW
Item no.
6191061
Length
2000
Width
40
Height
25
Colour
Pure white; RAL 9010



