Trunking unit, blank, height 40−140 mm
Type OKA-G20040140
|Item no. 7424000
|EAN 4012195242925




Item no. / Type
Length
Width
Duct height, min.
Trunking height, max.
Smallest selling unit: 2.4 m
2.4m
m
Description
Ready-to-mount trunking unit for cable routing consisting of 3 blind lids, 2 side profiles with attached flexible side wall made of metal mesh, floor covering contact profiles with a height H of 3 mm. The scope of supply contains six height-adjustable fastening brackets, six screed anchors and three lid butt seals for nominal trunking widths 200, 300 and 400mor six lid butt supports for trunking widths 500 and 600. The essential levelling units (observe height adjustment) for the 400, 500 and 600 lid supports are not contained in the scope of delivery and should be ordered separately. On delivery, the trunking lids are screwed on.
Technical data
Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
Technical data
| Covers | 3 |
|---|---|
| Height-adjustment range, min. | 40 mm |
| Height-adjustment range, max. | 140 mm |
| Minimum screed height | 40 |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | yes |
| Decouplable | yes |
| Floor plate | no |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening cover | no |
| With separating retainer | no |
| Cover material thickness | 4 |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| With connection opening | no |
| Mounting opening | Without |
| Duct height, min. | 40 mm |
| Trunking height, max. | 140 mm |
| Dimension | 2400x200x140 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
43,6792 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 43,6792 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Covers
Duct height, min.
Trunking height, max.
Item no.
OKA-G20040140
2400
200
3
40
140
7424000
OKA-G30040140
2400
300
3
40
140
7424002
OKA-G40040140
2400
400
3
40
140
7424004
OKA-G50040140
2400
500
3
40
140
7424006
OKA-G60040140
2400
600
3
40
140
7424008
Width
OKA-G20040140
Item no.
7424000
Length
2400
Width
200
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G30040140
Item no.
7424002
Length
2400
Width
300
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G40040140
Item no.
7424004
Length
2400
Width
400
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G50040140
Item no.
7424006
Length
2400
Width
500
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G60040140
Item no.
7424008
Length
2400
Width
600
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140






