Trunking unit, blank, height 40−240 mm
Type OKA-G20040240
|Item no. 7424020
|EAN 4012195243007




Item no. / Type
Length
Width
Duct height, min.
Trunking height, max.
Smallest selling unit: 2.4 m
2.4m
m
Description
Ready-to-mount trunking unit for cable routing consisting of 3 blind lids, 2 side profiles with attached flexible side wall made of metal mesh, floor covering contact profiles with a height H of 3 mm. The scope of supply contains six height-adjustable fastening brackets, six screed anchors and three lid butt seals for nominal trunking widths 200, 300 and 400mor six lid butt supports for trunking widths 500 and 600. The essential levelling units (observe height adjustment) for the 400, 500 and 600 lid supports are not contained in the scope of delivery and should be ordered separately. On delivery, the trunking lids are screwed on.
Technical data
Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
Technical data
| Covers | 3 |
|---|---|
| Height-adjustment range, min. | 40 mm |
| Height-adjustment range, max. | 240 mm |
| Minimum screed height | 40 |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | yes |
| Decouplable | yes |
| Floor plate | no |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening cover | no |
| With separating retainer | no |
| Cover material thickness | 4 |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| With connection opening | no |
| Nominal size for device installation units | 250 |
| Mounting opening | Without |
| Duct height, min. | 40 mm |
| Trunking height, max. | 240 mm |
| Dimension | 2400x200x240 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
44,3804 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 44,3804 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Covers
Duct height, min.
Trunking height, max.
Item no.
OKA-G20040240
2400
200
3
40
240
7424020
OKA-G30040240
2400
300
3
40
240
7424022
OKA-G40040240
2400
400
3
40
240
7424024
OKA-G50040240
2400
500
3
40
240
7424026
OKA-G60040240
2400
600
3
40
240
7424028
Width
OKA-G20040240
Item no.
7424020
Length
2400
Width
200
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240
OKA-G30040240
Item no.
7424022
Length
2400
Width
300
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240
OKA-G40040240
Item no.
7424024
Length
2400
Width
400
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240
OKA-G50040240
Item no.
7424026
Length
2400
Width
500
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240
OKA-G60040240
Item no.
7424028
Length
2400
Width
600
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240





