Truss-head bolt with flange nut F
Type FRSB 6x16 F
|Item no. 6406157
|EAN 4012196199877



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Truss-head bolt with square neck including flange nut.
For example, for use in longitudinal hole 7 x 20 mm or 7 x 32 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 16 mm |
|---|---|
| Dimension L | 16 mm |
| Dimension d | 6 mm |
| Dimension D | 13,5 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Screw system | Miscellaneous |
| Thread type | Metric |
| Mukavemet sınıfı | 5.6 |
| With washer | no |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| With flange | no |
| WAF | 10 |
| Full thread | yes |
| Boyut | M6x16 |
| Surface | Hot galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Left thread | no |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0201 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Surface
Material
Item no.
FRSB 6x12 F
12
Hot galvanized
Steel
6406122
FRSB 6x12 VZ F
12
Hot galvanized
Steel
6406125
FRSB 6x16 F
16
Hot galvanized
Steel
6406157
FRSB 6x20 F
20
Hot galvanized
Steel
6406203
FRSB 6x30 F
30
Hot galvanized
Steel
6406907
Length
FRSB 6x12 F
Item no.
6406122
Length
12
Surface
Hot galvanized
Material
Steel
FRSB 6x12 VZ F
Item no.
6406125
Length
12
Surface
Hot galvanized
Material
Steel
FRSB 6x16 F
Item no.
6406157
Length
16
Surface
Hot galvanized
Material
Steel
FRSB 6x20 F
Item no.
6406203
Length
20
Surface
Hot galvanized
Material
Steel
FRSB 6x30 F
Item no.
6406907
Length
30
Surface
Hot galvanized
Material
Steel



