UDHOME4 floor box, with universal support UT3 45 3, triple protective contact socket, stainless steel
Type UDHOME4 2V UT V
|Item no. 7427216
|EAN 4012195916482




Item no. / Type
7427216 / UDHOME4 2V UT V
Floor covering thickness
15 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Square floor box for use in dry-cleaned cavity and screed floors in indoor areas. Installation housing with pre-marked insertion openings for pipes (M25). With two UT3 45 3 universal supports and a triple protective contact socket. Cover adjustable to top edge of floor covering using four height-adjustment supports. The minimum installation depth is 95 mm, the height-adjustment range + 30 mm.
Surfaces made of stainless steel and visible in the floor covering.
Surfaces made of stainless steel and visible in the floor covering.
The scope of delivery contains two universal supports UT3 45 3 and a triple protective contact socket. Up to three additional M45 devices can be installed.
Technical data
Dimensions
| Length | 202 mm |
|---|---|
| Width | 202 mm |
Technical data
| Screed height, min. | 95 mm |
|---|---|
| Screed height, max. | 110 mm |
| Floor height, min. | 95 mm |
| Floor height, max. | 125 mm |
| Cover version | Floor covering recess |
| Floor covering thickness | 15 mm |
| Height-adjustment range, min. | 95 mm |
| Height-adjustment range, max. | 125 mm |
| Length of installation dimensions | 202 mm |
| Wide installation dimensions | 202 mm |
| Length of external dimensions | 199 mm |
| Wide external dimensions | 199 mm |
| Suitable for underfloor ducts | no |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | no |
| Number of mounting boxes | 2 |
| Suitable for wet care | no |
| Installation depth | 95 mm |
| With floor covering recess | yes |
| Floor covering protection frame | no |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 5,000 N |
| Version for | Square |
| Opening mechanism | Handle |
| Equipment | 2 UT3, triple VDE socket |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
18,176 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 18,176 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor covering thickness
Item no.
UDHOME4 2V UT V
15
7427216
UDHOME4 2V UT V
Item no.
7427216
Floor covering thickness
15

