US 3 support A2
Type US 3 K 20 A2
|Item no. 6342401
|EAN 4012195705352



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Suspended support (U profile) of dimensions 50 x 30 mm with welded head plate.
For fastening to horizontal concrete ceilings and steel girders. For bracket widths of 400 mm or more, or if the bracket is mounted at the end of a suspended support, we recommend the use of the spacer, type DSK 25.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 30 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Material thickness | 2 mm |
| Version for | U profile |
| Maximum tensile load | 5 kN |
| Konsol uzunluğu 200 | 2,7 kN |
| Konsol uzunluğu 400 | 1,5 kN |
| Boyut | 50x30x200 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Müsaade edilen konsol yükü altında askı desteği ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
Konsol uzunluğu, mm
mm olarak destek uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,6585 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
FRS 10x25 A2
6406718
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 6406718
Truss-head bolt with nut and washer A2Type
FRS 10x25 A2
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Colour
Item no.
US 3 K 20 A2
200
stainless steel
6342401
US 3 K 30 A2
300
stainless steel
6342403
US 3 K 40 A2
400
stainless steel
6342405
US 3 K 50 A2
500
stainless steel
6342407
US 3 K 60 A2
600
stainless steel
6342409
US 3 K 70 A2
700
stainless steel
6342411
US 3 K 80 A2
800
stainless steel
6342413
US 3 K 90 A2
900
stainless steel
6342415
US 3 K 100 A2
1000
stainless steel
6342417
Length
US 3 K 20 A2
Item no.
6342401
Length
200
Colour
stainless steel
US 3 K 30 A2
Item no.
6342403
Length
300
Colour
stainless steel
US 3 K 40 A2
Item no.
6342405
Length
400
Colour
stainless steel
US 3 K 50 A2
Item no.
6342407
Length
500
Colour
stainless steel
US 3 K 60 A2
Item no.
6342409
Length
600
Colour
stainless steel
US 3 K 70 A2
Item no.
6342411
Length
700
Colour
stainless steel
US 3 K 80 A2
Item no.
6342413
Length
800
Colour
stainless steel
US 3 K 90 A2
Item no.
6342415
Length
900
Colour
stainless steel
US 3 K 100 A2
Item no.
6342417
Length
1000
Colour
stainless steel






