US 7 support A2
Type US 7 K 20 A2
|Item no. 6338607
|EAN 4012196185412



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Suspended support (U profile) with welded head plate.
For fastening to horizontal concrete ceilings and steel girders. For bracket widths of 400 mm or more, or if the bracket is mounted at the end of a suspended support, we recommend the use of the spacer, type DSK 61.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Material thickness | 4 mm |
| Delik türü | 3 sides perforated |
| Version for | U profile |
| Maximum tensile load | 11 kN |
| Konsol uzunluğu 200 | 8,3 kN |
| Konsol uzunluğu 400 | 5 kN |
| Konsol uzunluğu 600 | 3,5 kN |
| Boyut | 70x50x200 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Müsaade edilen konsol yükü altında askı desteği ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
Konsol uzunluğu, mm
mm olarak destek uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,8064 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
FRS 12x25 A2
6406750
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece

Item no. 6406750
Truss-head bolt with nut and washer A2Type
FRS 12x25 A2
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Colour
Item no.
US 7 K 20 A2
200
stainless steel
6338607
US 7 K 30 A2
300
stainless steel
6338615
US 7 K 40 A2
400
stainless steel
6338623
US 7 K 50 A2
500
stainless steel
6338631
US 7 K 60 A2
600
stainless steel
6338658
US 7 K 70 A2
700
stainless steel
6338666
US 7 K 80 A2
800
stainless steel
6338674
US 7 K 90 A2
900
stainless steel
6338682
US 7 K 100 A2
1000
stainless steel
6338690
US 7 K 110 A2
1100
stainless steel
6338704
US 7 K 120 A2
1200
stainless steel
6338712
US 7 K 140 A2
1400
stainless steel
6338739
US 7 K 150 A2
1500
stainless steel
6338747
US 7 K 200 A2
2000
stainless steel
6338801
Length
US 7 K 20 A2
Item no.
6338607
Length
200
Colour
stainless steel
US 7 K 30 A2
Item no.
6338615
Length
300
Colour
stainless steel
US 7 K 40 A2
Item no.
6338623
Length
400
Colour
stainless steel
US 7 K 50 A2
Item no.
6338631
Length
500
Colour
stainless steel
US 7 K 60 A2
Item no.
6338658
Length
600
Colour
stainless steel
US 7 K 70 A2
Item no.
6338666
Length
700
Colour
stainless steel
US 7 K 80 A2
Item no.
6338674
Length
800
Colour
stainless steel
US 7 K 90 A2
Item no.
6338682
Length
900
Colour
stainless steel
US 7 K 100 A2
Item no.
6338690
Length
1000
Colour
stainless steel
US 7 K 110 A2
Item no.
6338704
Length
1100
Colour
stainless steel
US 7 K 120 A2
Item no.
6338712
Length
1200
Colour
stainless steel
US 7 K 140 A2
Item no.
6338739
Length
1400
Colour
stainless steel
US 7 K 150 A2
Item no.
6338747
Length
1500
Colour
stainless steel
US 7 K 200 A2
Item no.
6338801
Length
2000
Colour
stainless steel






