Wall and support bracket AW 15 2L
Type AW 15 11 FT 2L
|Item no. 6420909
|EAN 4012195076773


Item no. / Type
Width
kN de F
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Wall and support bracket with welded head plate and two fastening holes.
The double-perforated bracket offers the special option of double anchoring on lightweight partitions and light masonry.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 80 mm |
| Dimension A | 40 mm |
| Dimension B | 110 mm |
| Dimension H | 80 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Açı aralığı min. | 90 mm |
| Açı aralığı maks. | 90 mm |
| Hole diameter | 11 mm |
| Version for | Wall and support bracket |
| kN de F | 1,5 kN |
| Boyut | B110mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3719 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (1)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Colour
Item no.
AW 15 11 FT 2L
110
1,5
Çinko grisi
6420909
AW 15 16 FT 2L
160
1,5
Çinko grisi
6420912
AW 15 21 FT 2L
210
1,5
Çinko grisi
6420915
AW 15 31 FT 2L
310
1,5
Çinko grisi
6420918
AW 15 41 FT 2L
410
1,5
Çinko grisi
6420921
AW 15 51 FT 2L
510
1,5
Çinko grisi
6420924
AW 15 61 FT 2L
610
1,5
Çinko grisi
6420927
Width
AW 15 11 FT 2L
Item no.
6420909
Width
110
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi
AW 15 16 FT 2L
Item no.
6420912
Width
160
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi
AW 15 21 FT 2L
Item no.
6420915
Width
210
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi
AW 15 31 FT 2L
Item no.
6420918
Width
310
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi
AW 15 41 FT 2L
Item no.
6420921
Width
410
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi
AW 15 51 FT 2L
Item no.
6420924
Width
510
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi
AW 15 61 FT 2L
Item no.
6420927
Width
610
kN de F
1,5
Colour
Çinko grisi

